Hotspot (po angielsku "gorący punkt") - jest to dostępny do publicznego użytku punkt, w którym można uzyskać dostęp do Internetu za pośrednictwem sieci bezprzewodowej, czyli WiFi.
Bezprzewodowy dostęp do Internetu uzyskamy zazwyczaj na lotniskach, dworcach, uczelniach, szkołach (biblioteki), centrach handlowych i w najczęściej uczęszczanych miejscach większych miast. Dostęp do sieci starają się zagwarantować właściciele różnych firm, tak więc coraz więcej hotspotów pojawia się w hotelach, restauracjach, pizzeriach, a nawet barach. Władze niektórych miast podążając za błyskawicznym rozwojem techniki dążą do umieszczenia w swoim mieście, jak największej ilości hotspotów, co pozwala mieszkańcom na surfowanie po Internecie za pośrednictwem sieci bezprzewodowej w różnych, niekiedy specyficznych lokalizacjach.
Do skorzystania z hotspotu niezbędny jest nam komputer (zazwyczaj laptop), smartfon lub tablet. Punkty dostępowe różnią się wieloma rzeczami, podstawowy podział to hotspoty darmowe i hotspoty płatne.
Jeśli prowadzisz restaurację, hotel, motel czy gospodarstwo agroturystyczne to zapewne zwróciłeś uwagę, że w dzisiejszych czasach ludzie nie rozstają się ze swoimi laptopami i wyjeżdżając korzystają z internetu. Ludzie podróżując patrzą, gdzie można się zatrzymać, coś zjeść lub gdzieś wyspać, ale też ważne jest aby móc odebrać pocztę przeczytać wiadomości i nawiązać kontakt ze znajomymi. Jeśli oferujesz taką usługę w restauracji czy w hotelu jesteś bardziej konkurencyjny niż ktoś kto nie daje ludziom dostępu do internetu.
Mówiąc prościej masz hotspota masz więcej klientów nie tylko biznesowych.
Ty decydujesz na ile czasu i jakie prawa dostanie dany klient aby mógł przeglądać internet.